התיקון לחוק הפונדקאות חולל מהפך במדינת ישראל ועדיין ניתן לראות שרוב הזוגות החד מיניים מעדיפים לבצע פונדקאות במדינות זרות בעולם. השאלה היא למה? במאמר זה נדון בכל הקשור אל פונדקאות לזוגות חד מיניים בחו"ל ובישראל.

פונדקאות לזוגות חד מיניים בישראל

בתחילתה של שנת 2022 התקבלה אחד הפסיקות החשובות ביותר לקהילה הלהט"בית בישראל. בגץ קבע תיקון לחוק הפונדקאות הקיים, כאשר התיקון הוביל להכרה בזכותם של זוגות חד מיניים וגברים יחידים לפונדקאות בישראל.
למרות הבשורה המשמחת אשר סימלה עוד צעד ענק של שיוויו זכויות לקהילה הלהט"בית אי אפשר להתעלם מכך שמדינת ישראל היא מדינת הלכה והקהילה היהודית דתית חווה קושי עם בשורה זו.
דברים נוספים אותם יש לקחת בחשבון הם שקיים פיקוח מוקפד ביותר על התהליך ושכמות הפונדקאיות קטן לעומת הביקוש הגדול לשירותי פונדקאות בישראל. כל הנתונים הללו מובילים רבים לחבירת מסלול פונדקאות להורים חד מיניים בחו"ל.

מה צריך לדעת על התהליך בישראל?

• יהדות – פונדקאות לחד מיניים בישראל מבטיח שלא יתקיים מצב של ממזרות ושהאם הפונדקאית יהודייה.

• סביבה מוכרת – תהליך הפונדקאות נערך במדינה בשפה העברית ויש תמיכה מלאה של משפחה וחברים.

• שירותי רפואה ברמה גבוהה – הרפואה בישראל בסטנדרט גבוה ביותר.

• אין חובת בדיקה גנטית – כלומר , פונדקאות להורים חד מיניים בישראל אינה חושפת מיהו האב הביולוגי של הילד או הילדים.

• זכויות – הילד בעל זכויות סוציאליות ורפואיות מאותו רגע בו הוא יוצא לעולם.

• התהליך מצריך ועדות רפואיות ואישור עו"ס

• לצערנו יש בעיה לזמינות פונדקאיות
 

פונדקאות לזוגות חד מיניים בחול

 • סטטוס הפונדקאיות – ברוב המדינות ניתן להיות פונדקאית רק עד גילאי השלושים וחמש (לא מחייב ויכול להשתנות), והפונדקאית אינה עובדת.

• סטטוס תינוק – התינוק שנולד אינו יהודי וחייב לעבור גיור.

• בדיקת DNA - חובת בדיקת DNA להוכחת קשר גנטי לאב.

• זמינות – זמינות גדולה יותר של הפונדקאית.

• עלויות – בחלק מהמדינות (בעיקר במזרח אירופה), ניתן ליהנות ממסלול מוזל.

• שירותי רפואה ברמה גבוהה

>> קראו עוד על המסלולים בחו"ל:

- פונדקאות בגיאורגיה
- פונדקאות בגואטמלה

תהליך פונדקאות לחד מיניים


תהליך פונדקאות לחד מיניים

ראשית כל יש להחליט האם מעוניינים במסלול פונדקאות לחד מיניים בחול או בישראל. באם מחליטים על מסלול בחו"ל, חשוב לבדוק מהן האפשרויות והתנאים של כל מדינה ומדינה. יש לקחת בחשבון שלא כל מדינה מאפשרת פונדקאות לזוגות חד מיניים.  אצלנו בסוכנות WE פונדקאות תהנו מליווי מלא ותמיכה בזוגות ויחידניים בהליך הפונדקאות.

אם ברצונכם לבצע הליך פונדקאות לזוגות חד מיניים במדינות אלו ואחרות ריכזנו עבורכם מספר שלבים חשובים שתדעו:

• טרם כניסה להיריון – יש לבצע בדיקות לגילוי מחלות מין ומחלות נגיפיות להורים המיועדים ולאחר מכן יש לבצע בדיקות זרע. השלב הבא יהיה הפקדת זרע וקניית ביצית. לאחר מכן מתרחשת הפריה של הביצית והזרע. מפקידים את הביציות שהופרו ברחם הפונדקאית אשר תקבל תשלום עבור שירותיה וכן תשלום עבור כל ההוצאות הקשורות אל ההיריון.

• הריון ולידה – הפונדקאית תעבור בדיקות רפואיות שונות במהלך כל ההיריון וזאת על מנת להבטיח את תקינותו של העובר ותקינותה הרפואית של הפונדקאית. ברוב המקרים ההורים המיועדים אינם נוכחים בלידה וזאת משום המרחק.

• לאחר לידה – בדרך כלל הבירוקרטיה עד אישורה של ישראל שהתינוק אכן זכאי לאזרחות ויכול להיכנס למדינת ישראל אורכת כחודש ימים. יש מדינות מסוימות בהן ניתן לתינוק אזרחות במדינה שבה הוא נולד ואז ניתן להביא את התינוק ארצה ולהסדיר את המעמד שלו בעת השהייה בישראל.
הורים שביצעו פונדקאות חייבים להוכיח  קשר גנטי בין ההורה לבין הילד וזאת במסגרת תביעת הצהרת הורות בבית משפט לענייני משפחה. הילד מוכר להורה הביולוגי  ואילו הפרטנר יכול לאמץ אותו.


השוואה של פונדקאות לזוגות חד מיניים בישראל ובעולם 


חו"לישראלהערות
פונדקאיתבדרך כלל צעירות יותר. לא יהודיות. לא עובדות. לא מוגבלים במספר ניסיונות.
עד גיל 38. יהודייה, עד שש ניסיונות עם אותה פונדקאית.
קל יותר לאתר פונדקאית בחו"ל מאשר בישראל.

מעקב וטיפולים
קליניקה פרטית במדינה המיועדת.
טיפולים בישראל על ידי רופא שנבחר. מעקב של ההיריון נעשה על ידי קופות החולים

סטטוס תינוק
התינוק לא יהודי ונדרש לעבור גיור קטינים. תינוק זכר צריך לעבור ברית מילה וטבילה במקווה. בת נקבה צריכה לעבור טבילה במקווה.חובה בדיקת DNA וזאת בהתאם לחוק הישראלי.

התינוק יהודי.ההורים מוכרים כהורים ביולוגיים.אין צורך בבדיקת DNA


לוח זמנים
כחודשכשנתיים לתחילת ההליך

אישורים ובירוקרטיה

בחו"ל, לא נדרשים אישורים, אך ברוב המדינות הבירוקרטיה מסורבלת. (ניתן להימנע או להקל על המצב על ידי בחירת סוכנות שמכירה את הבירוקרטיה באותה מדינה ויכולה לקצר תהליכים.
בישראל חייבים אישור מועדת האישורים של משרד הבריאות על מנת להמשיך בהליך פונדקאות.


לסיכום


נכון להיום יש אפשרות של פונדקאות לזוגות חד מיניים בישראל ובחו"ל. כיוון שהנושא רק בחיתוליו בישראל וכיוון שהתהליך עצמו מהיר יותר בחו"ל, רוב הזוגות מחלטים על פונדקאות לזוגות חד מיניים בחול. לקבלת ייעוץ אישי ומקצועי לגבי התהליך והמסלולים השונים צרו איתנו קשר 054-6560748